Nižšie náklady - dlhšia životnosť

Prísady tvorené zmesou oleja s prísadou teflónu (PTFE)

Prísady na báze teflónu

Prísady na báze teflónu sú najznámejšou skupinou látok pridávaných do oleja.

Škody na mnohých vozidlách a strojoch však potvrdili, že teflón nie je úplne

ideálny  pre spaľovacie motory. Otázne je: prečo?

 

1. Ich spôsob nanášania na povrch kovov

Teflón (PTFE) je pevná látka. Na kovový povrch sa môže nanášať iba vo vákuu, a to prostredníctvom vysokých teplôt. Pri jeho pridávaní do oleja je nereálne tieto podmienky splniť. Ak by sa to predsa len podarilo, veľká teplota by spôsobila odparenie olejovej náplne a následne by došlo k výbuchu. Faktom tiež ostáva, že teflón s vlastnosťami pevného skupenstva, má prirodzene sklon k usadzovaniu a viazaniu sa na nepohyblivé časti motora, ako sú olejové kanále a filtre.

2. Stabilita teflónovej vrstvy

Je všeobecne známe, že teflónový povrch môže prísť do kontaktu iba s drevenými  alebo umelohmotnými materiálmi, aby sa vyhlo jeho poškriabaniu. Pokiaľ by teda došlo k naneseniu teflónovej vrstvy na steny valcov, pohybom piestnych krúžkov by bola táto vrstva okamžite strhnutá.

3. Súčiniteľ trenia

Súčiniteľ trenia teflónu je vyšší ako súčiniteľ trenia súčasných moderných olejov. Sila bránica vzájomnému pohybu dotýkajúcich sa teliec sa tak neznižuje, ale práve naopak – zvyšuje.

4. Zmena rozmerov

Teflónová vrstva mení rozmery klzných častí, dochádza k vytesňovaniu oleja z mazaných plôch a môže dôjsť k zadreniu alebo k utrhnutiu kompozície z klzných ložísk. Pokiaľ by došlo k naneseniu teflónu na steny valcov, neudržal by sa na nich olej a opotrebovanie v sústave valcov by tak neúmerne vzrástlo.

 

Testovanie teflónových prísad v olejoch

Príchod nových výrobkov s teflónovými prísadami na trh s motorovými olejmi bol impulz pre Federal Trade Comission (FTC). Tá, v rámci pomoci spotrebiteľom, podrobila tieto oleje dôkladnej analýze na popredných skúšobniach, a to dokonca v priestoroch americkej armády. Výsledky boli veľmi nelichotivé predovšetkým v informačnej oblasti pre zákazníka, a tak firmy vyrábajúce tieto prípravky museli okamžite stiahnuť všetku reklamu a okrem toho zaplatiť vysoké pokuty za škody spôsobené týmito produktami (zdroj: www.ftc.gov).

V americkej armáde bol vykonaný test na 10 000 vozidlách, pričom neboli zistené žiadne pozitívne výsledky a 5% vozidiel bolo dokonca poškodených.

Vo výskumnom stredisku NASA Lewis Research Center boli vykonávané skúšky na ložiskách a v záverečnej správe bolo uvedené: „Na rôznych typoch ložiskových povrchov, na ktorých častice v oleji mali sklon k hromadeniu v kanáloch a pôsobili ako uzáver proti pohybu oleja – pôsobili ako látka poškodzujúca.“

Istú mieru opatrnosti by sme mali venovať výsledkom niektorých renomovaných firiem (napr. TÜV), ktorých testy boli vykonané s originálnou mikrodifúznou receptúrou vynájdenou Johnom Bishopom. Tieto výsledky boli zneužité a nemajú nič spoločné s účinkami teflónových výrobkov.

V súčasnosti sa teflónové prípravky z Ameriky dodávajú iba do východnej Európy. Tu, žiaľ, neexistuje zákaz ich predaja, a tak napr. SLICK 50 je na našich pultoch ešte stále dostupný.

U nás sa tieto výrobky testovali v rôznych inštitúciách, ako Vojenský výskumný ústav, ČSAD (napr. Havířov), Dopravný podnik mesta Pardubice, ŽOS Nymburk a pod. Vzhľadom na produkty bol výsledok všade rovnaký – nepriaznivý.

Na našom trhu sa predávali (prípadne predávajú) tieto výrobky s použitím teflónu: SLICK 50, EKOLUBE, NULON, SVEDOL, QMI a pod.

Môže sa predsa len stať, že niekto bude tvrdiť, že výrobok funguje a priniesol mu výrazné stíšenie motora a rapídne zvýšenie kompresie. Na upresnenie dodáme, že tento výsledok môže byť dosiahnutý určitým zahustením oleja a vytvorením tesniacej „manžety“ na piestnych krúžkoch.

Tieto stránky využívajú Cookies. Prečítajte si informácie o tom, ako používame cookies na týchto webových stránkach.