Aditíva na báze halogénderivátov, obsahujúcich chlór, alebo fluór
Prísady na báze halogénderivátov obsahujúcich chlór alebo fluór...
Najrozšírenejšou skupinou výrobkov s najagresívnejšou reklamou je skupina prísad do olejov na báze halogénderivátov t.j. chlórových alebo fluórových uhľovodíkov. Všetky tieto prísady vznikli a ďalej vznikajú na základe tej skutočnosti, že chlór je vynikajúca vysokotlaká prísada, ktorá sa dá „šokujúcim“ spôsobom demonštrovať a vďaka tomu je na zákazníka pôsobené silným psychologickým tlakom. Rôzne demonštrácie na trecích prístrojoch a „úžasné“ televízne ukážky jázd automobilov „bez oleja“ majú na motoristov pôsobiť silným presvedčujúcim spôsobom. Aká je však skutočnosť?
História - odkaz
Už v 30-tych rokoch minulého storočia výrobcovia olejov upustili od využívania chlórových prísad v olejoch pre ich vysoké korózne vlastnosti a negatívny vplyv na olejové médium. Motory v tej dobe boli charakterizované ako nízkoteplotné a ich konštrukcia bola úplne iná, než v súčasnej dobe. Množstvo chlóru v oleji neprekročilo 1%. Na základe overených negatívnych účinkov boli tieto prísady nahradené bezpečnejšími ZDDP aditívami. Terajšie „zázračné“ prísady na báze chlóru obsahujú od 1,5 do viac ako 30% chlóru. Pre bližšie vysvetlenie záležitosti okolo týchto prísad je k dispozícii článok Boba Sikorského z 1.mája 1997: odkaz
„Pozor na olejové aditíva obsahujúce chlór, ktoré by Vám mohli zničiť motor“
Vážení čitatelia: Nasledujúci dopis je typickým príkladom množstva dopisov, ktoré od Vás dostávam a v nich sa pýtate na dva produkty s veľkou televíznou reklamou – DuraLube a Prolong. Pretože je o tieto dva produkty veľký záujem, venujem dnešný článok tejto problematike a pokúsim sa Vám odpovedať a dúfam, že v nej urobím jasno.
Otázka: V jednom z Vašich článkov ste uviedli, že by ste si nikdy do motora nedal DuraLube. Máte taký istý pocit aj pri výrobku Prolong. Reklama Prolongu je ďaleko presvedčujúcejšia ako DuraLube a mnoho mojich priateľov si už jeden alebo druhý výrobok objednali. Môžete nám prosím dať vedieť, prečo by ste nedal výrobok, ako napr. DuraLube, do svojho motora?
Odpoveď: Televízna reklama poskytuje prezentáciu množstvu malých firiem, vyrábajúcich špeciálne mazivá a ich výrobkov. Je smutné, že väčšina tejto reklamy je iba trikom a podvodom len preto, aby nalákala zákazníkov ku kúpe.
Napríklad, v televízii prebehla reklama dvoch prísad do oleja, DuraLube a Prolong. Ich výrobcovia však nikdy neuviedli, že ich výrobky obsahujú chlórové zložky, ktoré sú extrémne korózne.
Olejárske spoločnosti túto záležitosť dlho skúmali, vzhľadom k tomu, že chlór je extrémne korozívny. Pri použití motorových olejov, zušľachtených vysokotlakými prísadami na báze chlóru ku zníženiu trenia a teploty, môžeme dosiahnuť skôr opak než vylepšenie.
Pokiaľ by tomu tak nebolo, mohol by byť chlór využívaný v motorových olejoch ako vynikajúca vysokotlaká prísada. Vzhľadom k tomu, že tomu tak nie je, je v priemysle využívaný oveľa bezpečnejší zinkdialkiditiofosfát, lepšie známy pod skratkou ZDDP.
Pre vysoké korózne účinky prestali olejárske spoločnosti využívať chlórové zlúčeniny už pred viac ako 40-timi rokmi.
Napriek tomu oba produkty, ako DuraLube tak Prolong, obsahujú určité zlúčeniny na báze chlóru, pokiaľ zavoláte na firmu a opýtate sa či výrobky obsahujú chlór, odpovedia Vám vždy záporne. Z technického hľadiska majú do určitej miery pravdu, pretože obsahujú chlór v čistej forme – ako plyn.
Je to však klamlivá a zavádzajúca odpoveď. Oba produkty obsahujú chlórové uhľovodíky. Odoslal som vzorky oboch produktov do uznávaného laboratória na zistenie obsahu chlóru. V prípade DuraLube bol zistený obsah 6,8%, zatiaľ čo u Prolongu neuveriteľných takmer 30%.
Porovnajte tieto hodnoty s obsahom 1%, ktoré bolo v motorových olejoch pred rokmi používané. Olejárske spoločnosti boli aj týmto množstvom znepokojené a upustili od ich využitia.
Chlór je extrémne korozívny. Po pridaní do oleja sa môže eventuálne uvoľňovať do atmosféry a spolu s olejom vytvárať nebezpečný odpadový produkt.
Demonštrácie uvedené v televíznych reklamách sú zavádzajúce a nemajú nič spoločné s tým, čo sa skutočne v motore behom jeho chodu deje. Iba oficiálne schválené testy podľa ASTM a SAE sú preukázateľné. Žiadna z firiem, vyrábajúca tieto výrobky, však doposiaľ tieto priemyselne uznávané testy nevykonala.
Pamätajte na staré príslovie: Pokiaľ niečo vypadá príliš dobre na to, aby to bola pravda, tak to v skutočnosti pravda nie je. Moja rada a doporučenie je nasledovné. Využívajte výhradne vyskúšané a priemyselne overené prísady!
Pozn.: Bob Sikorsky je uznávaným novinárom, ktorý napísal niekoľko kníh o automobilizme. Je poradcom pre otázky automobilizmu, členom SAE (spol. automobilových inžinierov) a Spoločnosti tribológov a olejových odborníkov. Vaše otázky môžete posielať na adresu: Bob Sikorsky, c/o Drive Ways, The Palm Beach, Post Box 24700, West Palm Beach, FL 33416-4700.
Výsledky testov - odkaz
Firmou AMSOIL boli vykonané chemické skúšky vplyvu chlórových prísad na oxidačnú stabilitu nových motorových olejov (minerálnych aj syntetických). Vo všetkých prípadoch bolo preukázané, že chlórové prísady spôsobujú tvorbu gélov a následnú zvýšenú tvorbu usadenín. Takto „ošetrené“ oleje vykazujú potom zvýšené opotrebovanie motorových častí.
Všetky televízne reklamy výrobkov, ktoré doposiaľ na obrazovkách boli, sú o chlórových výrobkoch. Uvádzajú „bezporuchové“ jazdy s automobilmi bez oleja,čo môže byž pre zákazníka veľmi zavádzajúce. Pre zaujímavosť uvádzam výsledky testu, vykonaného firmou Consumer Reports na dvoch automobiloch s motormi GM V6. Vo výsledku testu je uvedené: „Po nastavení motorov a výmene oleja bola do jedného motora pridaná prísada Prolong a následne sme na oboch automobiloch ubehli 100 míľ. Následne bol z oboch motorov vypustený olej presne podľa údajov z reklamy. Testovací vodiči potom vyšli na skúšobnú dráhu.
Mark McEntee, jeden z testovacích jazdcov potom povedal: „Po testovacej dráhe sme išli rýchlosťou 20 až 30 míľ za hodinu. Po 13-tich minútach a ubehnutých 5-tich míľach sa oba motory zadreli. Rozdiel v ubehnutej dráhe oboch automobilov bol 100 yardov.
Po demontáži oboch motorov bolo u oboch zistené ťažké poškodenie, napriek tomu, že bol v jednom z nich PROLONG.“
Pozor na klamlivé reklamy! odkaz
Ako sú tieto výrobky prezentované? V televízii vidíte treciu brzdu, pri nej pár „žasnúcich odborníkov“, ktorí demonštrujú to, že po pridaní prísady možno mnohonásobne zvyšovať zaťaženie a nedôjde k zadreniu testovacieho valčeka.
Táto prezentácia môže ohromiť iba laika, ktorý nerozumie podstate problému. V skutočnosti táto demonštrácia nemá nič spoločného s tým, čo sa v motore deje. Látka, ktorá maže na demonštračnom prístroji, nemusí v motore vôbec fungovať. Preto pre kvalitné overenie účinkov musia byť vykonané motorové testy, kedy sa merajú všetky parametre motora na brzde. Potom sa preukáže, či látka funguje alebo nie. Žiadny z televíznych „zázrakov“ však tieto testy nemá. Na čo by ich taktiež mal? Však účelom je ľudí presvedčiť (v mnohách prípadoch „zblbnúť“).
Na našom trhu sa objavila a stále objavuje rada „zaručene zázračných“ prípravkov a „prelomov v technike mazania“. Pokúsim sa Vám tieto „zázraky“ priblížiť trochu viac.
Bližšie info - odkaz
Motor Up – firmy Motor Up Corporation – FTC dokázala, že všetky tvrdenia v reklamných materiáloch sú falošné a zavádzajúce. Údaje o tom, že prípravok znižuje opotrebovanie až o 50% , zvyšuje antikorozívne vlastnosti, zaisťuje ochranu motora v prípade jazdy bez oleja a ďalšie, sú falošné a nikdy neboli podložené akoukoľvek skúškou. Z toho dôvodu musel byť produkt stiahnutý z predaja.
DuraLube – platí to isté čo pri predchádzajúcom prípravku.
Prolong – platí to isté.
Metabond – vykonanými skúškami v TATRE Kopřivnici bolo dokázané, že výrobok má vysoko korozívne účinky hlavne na farebné kovy a taktiež spôsobuje až o 100% vyššie opotrebovanie motorov. Z tejto skúšky vyšiel zákaz používania tohoto prípravku do motorov TATRA.
Metanova – náhrada prípravku Metabond – jedná sa o vysokotlakú prísadu do oleja na báze chlóru, síry a fosforu. Prísady tohto typu sa nesmú pridávať do motorových olejov.
Militec 1 a Metaltec 1 – dva výrobky, ktorým bola daná obrovská reklama v tlači s tým, že sa jedná o „Prelom v technike mazania alebo podvod?“. Článok bol uverejnený v časopise „Auto Štangl“. V tomto prípade bol článok napísaný človekom, ktorý bol prezentovaný ako špička vo svojom odbore. Keďže mnohé informácie sa nám v článku nepozdávali a boli nedôveryhodné, Po bližšom pátraní sme zistili, že autor článku možno ani neexistuje. Keď sme to overovali u objednávateľa, nebol schopný sa k čomukoľvek vyjadriť, ani k samotnej existencii autora článku. V článku sa akosi „zabudlo“ na to, že výrobok obsahuje chlórové zlúčeniny vo forme chlóresterov. Objednávateľ článku mi na môj podnet poslal „zaručené“ testy, vykonané v Brazílii a s podpisom prof. tamojšej univerzity. Obsah testu mi opäť potvrdil, že bol vyrobený firmou Militec a onen odborník nemá s týmto testom nič spoločného. To potvrdilo obavy o hodnovernosti článku, lebo je jasné, že žiadny odborník by sa pod podobné neprofesionálne prezentovanie výrobku nepodpísal.
Správa bola skúmaná so samotným Johnom Bishopom a Prof. Kovářom. Obaja sa zhodli na nasledujúcom:
„Predmetný test, jak je uvedené v správe, je účelový. Ani chlórparafín, ani chlórester netvoria chlorovodík alebo kyselinu chlorovodíkovú pri zmiešaní s vodou. Samozrejme nedochádza ku zmene pH, pretože nie sú ani kyslé, ani zásadité. Pokiaľ by k nej došlo, vylučovalo by to použitie týchto prísad(chlórparafínov a chlóresterov) v rezných kvapalinách, kde sú tieto látky používané(pokiaľ je táto technológia aplikovaná a povolená). Autori článku sa zahrávajú s nevedomosťou zákazníkov v oblasti mazív a chémie.
Záverečná poznámka zo správy je taktiež účelová, pretože tu nie sú obsiahnuté v potrebnej miere údaje o teplotných pomeroch. Naviac problém s použitím chlórových aditív v motorových olejoch narastá tým viac, čím viac je motor netesný a dochádza k priefuku okolo piestnych krúžkov a olej s touto prísadou sa dostane do spaľovacieho priestoru a následne do katalyzátora, ktorý je postupne zničený. To je hlavný problém, ktorý významné olejárske spoločnosti objavili pri výbere vhodných technológii pre výrobu olejov. Chemické zloženie Militecu nie je nič nového a unikátneho. Jedná sa o úplne bežnú a lacnú záležitosť. Pozrime sa pravde priamo do očí. Pokiaľ by tá technológia bola tak unikátna, prečo by ju výrobcovia olejov už dávno nepoužili?
Jednoduchým pridaním vody alebo oleja do týchto prísad neovplyvní ich stabilitu. Pokiaľ sa však stretnú s EP prísadami v oleji sú ich stabilita a korozívny faktor výrazne urýchlené. Zvýšenie stability výrobcovia týchto látok prisudzujú účinkom chlóresterov. V skutočnosti je to naopak. Chlórparafíny majú výrazne vyššiu stabilitu než chlórestery. Chlórparafíny viažu 40-60% chlóru, zatiaľ čo chlórestery 30-35%.
Záver technického bulletinu je napísaný len firmou Militec a neponúka žiadne technické skutočnosti, ale iba reklamné žvásty. Tento typ prísad je dobrou EP prísadou určenou pre rezné kvapaliny. Súčasný trend vo vývoji týchto kvapalín však odstúpil od týchto prísad vďaka ich ekologickej závadnosti. Tie sú už v súčasnej dobe zakázané a každá firma, ktorá ich ešte používa ich musí viesť ako zvlášť nebezpečné odpady so zvýšenými problémami, ktoré z toho vyplývajú.
Toľko okolo prísady Militec a Metaltec. Tieto údaje sa v skutočnosti týkajú všetkých chlórových prísad všeobecne. Chlórové prísady hlavne napádajú farebné kovy obsiahnuté v kompozíciách, spôsobujú vytvorenie „tvrdej vrstvy“ na povrchu kompozície, jej postupné praskanie a následný rozpad. Rovnako tak napádajú oceľový povrch. Ako už bolo uvedené, najnebezpečnejšie sú produkty tepelného rozkladu v spaľovacom priestore, ktoré napádajú výfukový systém, hlavne katalyzátory a do ovzdušia odchádzajú vo forme nebezpečných chlórových exhalátov.
Informácie o prísadách - odkaz
PS 23 – podľa reklamy sa jedná o úplne identickú prísadu, naviac je prítomný pravdepodobne klamný údaj, že neobsahuje chlór. Nemožno získať podrobnejšie informácie o zložení (povinnosť každého dovozcu poskytnúť kartu bezpečnostných údajov a označiť výrobky v súlade so znením zákona o chemických látkach a prípravkoch). Podľa „bezolejovej“ jazdy s autami sa jedná o rovnaký „zázrak“ ako ostatné „opičie kvapky“.
Test tejto prísady bol vykonaný vo firme Gerotek v spolupráci s Univerzitou v Pretórii s celkovým výsledkom = 0. Závěrem této studie je konstatování " Test spotřeby paliva při konstantní rychlosti s přísadou do oleje zvanou Lubrioil PS 23, stejně tak s nejmenovaným magnetickým spořičem paliva, neukázal prakticky žádnou změnu jak u nových vozidel tak u vozidel s vysokým kilometrovým proběhem"
X-1R – pokiaľ by sa táto prísada dostala do SR, tak je úplne rovnaká ako Prolong alebo DuraLube. Okrem iného je o nej uvedené v reklamných materiáloch prípravku, že je súčasťou náplne podvozku pre dopravu kozmických rakiet na raketodrome NASA. Firma Sun Coast Chemicals vyrába skutočne olej pre tento podvozok pod názvom Crawler Truck Lubricant, ale toto mazivo neobsahuje X-1R a v reklamnom materiáli sú uvedené klamlivé informácie.
V materiáloch o výsledkoch testov vykonaných EPA (Enviromental Protection Agency – Agentúra pre ochranu životného prostredia) sú údaje o testoch viac ako stovky produktov, kde bol skúmaný ich účinok na zníženie spotreby paliva a emisií škodlivín. Žiadny z testovaných prípravkov nepreukázal svoje vlastnosti, uvádzané v reklamných materiáloch. Všetky údaje možno získať na adrese: http://www.epa.gov. Podrobnosti sú uložené vo Federal Register a u National Technical Information Service (NTIS).