Nižšie náklady - dlhšia životnosť

PREVODOVÉ KVAPALINY

PREVODOVÉ KVAPALINY

 Prevodová kvapalina

Využitie prevodových kvapalín v motoristickom svete má stúpajúcu tendenciu. Dôvod je zrejmý. Na cestách totižto jazdí čoraz viac áut s motorizovanou prevodovkou. Práve v nich sa  využívajú prevodové kvapaliny, ktoré nesú medzinárodné označenie ATF ( Automatic transmission fluid).  Ich využitie je ale o niečo širšie. Slúžia napr. ako hydraulická kvapalina v niektorých posilňovačoch riadenia, ako mazivo pre niektoré 4WD redukované pohony a uplatňujú sa dokonca aj v niektorých moderných manuálnych prevodovkách.

 

Rozdiel medzi prevodovou kvapalinou a prevodovým olejom

Oleje sú v porovnaní s kvapalinami vystavované ťažším prevádzkovým podmienkam a prúdia pomalšie. Hlavný rozdiel medzi nimi spočíva predovšetkým v aditívach, ktoré obsahujú, pričom olej ich má omnoho viac. V kvapalinách, ktoré majú zvyčajne červenú alebo zelenú farbu, sa nenachádzajú žiadne pohonné látky alebo kondenzačné produkty. Prevodový olej je veľmi klzký a dokáže odolávať aj vysokej teplote. Naopak, prevodová kvapalina sa pri zvýšenom zahrievaní začína rozpínať a unikať.

 

Životnosť ATF

Prevodovú kvapalinu treba v dôsledku jej opotrebovania vymieňať. Jej životnosť je závislá predovšetkým od prevádzkovej teploty. Ako dôsledok trenia vzniká v automatickej prevodovke teplo, ktoré zvyšuje prevádzkovú teplotu kvapaliny. Platí teda úmera – čím je vyššie zaťaženie prevodovky, tým vzniká väčšie trenie, následkom čoho sa produkuje viac tepla a prevádzková teplota kvapaliny stúpa.

Normálna teplota prevodovej kvapaliny je okolo 80 – 90 °C. Pri zvýšení na 100 °C sa jej životnosť skracuje približne o 50 %. V prípade, že teplota dosiahne 200 °C, dochádza k úplnej samo deštrukcii kvapaliny.

 

Zloženie ATF

Zloženie prevodových kvapalín sa neprestajne vyvíja už od roku 1939. V súčasnosti ich tvorí 55 % aditív a zvyšný podiel prislúcha základovému oleju, ktorý im poskytuje viskozitu.

Ako aditíva (prísady do prevodových kvapalín) sa najčastejšie používajú:

* prísady AW/EP – predlžujú životnosť prevodu;

* modifikátory trenia – upravujú trecie pomery a zmenšujú chvenie;

* antioxidanty – predlžujú životnosť kvapaliny;

* prísady na stabilitu tesnenia – zabezpečujú zníženie úniku kvapaliny;

* detergentné a disperzantné prísady – udržujú čistotu a zabraňujú usadeninám spájať sa zhlukov;

* protikorózne prísady – zamedzujú korózii a vzniku hrdzi;

* prísady proti peneniu – zlepšujú hydraulickú funkciu kvapaliny;

* zahusťovadlá, kondicionéry, ropné farbivo

 

Na trhu sa môžeme stretnúť s rôznymi označeniami ATF, ktoré vypovedajú o aditívach. Ako príklad môžeme uviesť kvapaliny s označením ATFS a G ATF.  ATFS obsahuje modifikátory trenia (okrem niekoľkých výnimiek, napr. ATFS Ford). Naopak, označenie G ATF zaručuje, že sa v kvapaline nenachádzajú modifikátory trenia.

 

Špecifikácie pre ATF

Existuje mnoho špecifikácií pre ATF. Najpopulárnejšie sú série DEXRON a MERCON. Špecifikáciu, ktorá je vhodná pre konkrétne vozidlo, odporúča jeho výrobca. Ako šoféri by sme ju mali plne rešpektovať, pretože použitie nesprávnej ATF môže mať za následok pokazenie prevodovky alebo dokonca jej nenávratné poškodenie.

 

Názvy ATF

Ako sme už naznačili, každá prevodová kvapalina je vhodná len pre určité vozidlá. Trh tak momentálne disponuje relatívne širokou škálou ATF produktov. Niektoré z nich obsahujú vo svojom názve skratku ATF, čím jednoznačne určujú, o aký typ kvapaliny ide (napr. Ravenol Fluid ATF a pod.). Okrem nich však  existujú aj prevodové kvapaliny, ktoré toto označenie vo svojom názve nenesú a hlavne tieto sú zachytené v nasledujúcom zozname názvov ATF.

* Ford Dexron VI
* Toyota ATF WS
* Ford Mercon SP
* ATF + 4
* Ford Mercon V
* Toyota T – IV
* ATF + 3
* GM Dexron III
* Ford Mercon
* Ford Tye CJ
* GM Dexron II
* GM Dexro
* Ford Type F
* GM Type A / Sufix A

 

Výmena ATF

Je veľmi dôležité kontrolovať hladinu prevodovej kvapaliny v aute. Pre správne fungovanie prevodovky je nevyhnutné, aby ATF nielen neklesla pod minimálnu hladinu, ale ani nestúpla nad maximálnu úroveň. 

V prípade bežnej prevádzky automobilu, sa odporúča ATF vymieňať po odjazdení 40 000 – 60 000 km, prípadne každé 2 – 3 roky. V prípade, že je prevodovka nadštandardne zaťažovaná, je namieste vymeniť ATF raz do roka alebo po odjazdení cca 30 000 km.

 

Pre aditiváciu prevodovej kvapaliny je veľmi osvedčený produkt  receptúra 127

Aditívum do automatickej prevodovky

Tieto stránky využívajú Cookies. Prečítajte si informácie o tom, ako používame cookies na týchto webových stránkach.